Szeptemberben újraindult a Kertvárosi konzultáció. Előzőleg 2020-ban kérdezte az önkormányzat különféle témakörökben a lakosság véleményét, most újfent összegyűltek a kérdések, így a kerület vezetése egy újabb konzultáció mellett döntött. Érdekesség, hogy a kerületben viszonylag nagy létszámban élő vietnamiak és kínaiak megszólítása érdekében mindkét nyelven, valamint angolul is elkészültek (digitális formában) a konzultációs kérdőívek.
A Kertvárosi konzultáció kérdőíve kínaiul (részlet)
Kovács Péter polgármestert arról kérdeztük, mi indokolta a konzultációs kérdéseket. Mint elmondta, egy tavaszi testületi ülésen nagy vita alakult ki arról, hogy rengeteg autó parkol indokolatlanul a közterületeken, például egyes autószerelők környékén tucatjával állnak a javításra váró járművek. Ekkor vetette fel az egyik képviselő, hogy azt úgy lehetne megelőzni, ha bevezetné a kerület a parkolási díjat. Ebből hatalmas vita alakult ki, amit az egy másik képviselő úgy zárt le, hogy javasolta: kérdezzék meg erről egy konzultáció keretében a lakosságot.
Ez a kérdés került a konzultációs ív első helyére, amit a HÉV-metró összekötés követ. A következő kérdést szintén egy testületi vita alapozott meg: egy képviselő felvetette, hogy a műfüves pályák veszélyt jelentenek a gyerekekre (ezt olvasta valahol az interneten), mivel használat közben mikroműanyagok szállnak a levegőbe, ami veszélyeztetheti a diákokat. Erről a veszélyről, és a pályahasználat módjáról szintén véleményt mondhatnak a kerületi polgárok.
A következő kérdés a főváros által bevezetett méhlegelőkről szól, hogy tetszik-e ez az itt lakóknak, kiegészítve azzal, hogy a kerület akár át is vehetné az elhanyagolt zöldfelületek gondozását. Az elektromos rollerek parkoltatásáról is véleményt mondhatnak a lakosok: elegendőek-e a gyűjtőpontok, illetve a rollerezés ellenzői javaslatot tehetnek a teljes betiltásra.
Az egyre gyakoribb villámárvizek és a betemetett árkok problémájával foglalkozik a konzultáció következő kérdése, majd az illegális munkásszállások ügye következik, amivel kapcsolatban az önkormányzatnak jelenleg nincs hatásköre, bár rengeteg panaszbejelentés érkezik a munkásszállók környékéről. Ha a lakosság többsége ellene van az illegális munkásszállásoknak, akkor az önkormányzat a lakosság felhatalmazásával élve törvénymódosítást kezdeményezhet.
A Szakrendelő a Kertvárosban önkormányzati kézben van, és az államosítási törekvésekkel szemben ezt eddig sikerült megvédeni. Most a lakosságot kérdik meg arról, jó gazdája-e a szakrendelőnek az önkormányzat. A következő kérdés a menzamenüre vonatkozik – mint a polgármester elmondta, ennek jelentős előzménye van. A kerületi iskolások szüleiből alakult egy szervezet, amelyik kapcsolatot tart az önkormányzattal és a közétkeztetést végző Prizma Juniorral. A szülői szervezet több újítást is javasolt, hogy kelendőbb legyen a menzakaja. Ezek egyike volt, hogy hamburgert, pizzát, kakaós csigát adtak a menüben, és ez nagyon ízlett a gyerekeknek. A Junior jelezte, hogy be tudna iktatni az A és B menü mellé egy újabb, C menüt, csakhogy ez 30-50 százalékkal drágább lenne. Egyes szülők viszont vállalnák a többlet megfizetését, nagy kérdés, hogy mit szólnának a kerület lakosai az ilyen igazságtalansághoz.
Kovács Péter elmondta, hogy a konzultáció utolsó pontja a legérdekesebb, mivel itt a lakosok véleményét, javaslatait várják. Az első konzultáció tapasztalata szerint a válaszolók mintegy harmadának volt véleménye, javaslata, ami nagyon hasznos az önkormányzat számára.
A konzultációs kérdőíveket október végéig várják a mellékelt válaszborítékban visszaküldve, illetve gyűjtőládába dobható a polgármesteri hivatalban, a piac közösségi termében, az erzsébetligeti színházban és uszodában, valamennyi kerületi iskolában és óvodában. A kérdésekre online is adható válasz a www.bp16.hu oldalon a bal oldali linken a Kertvárosi konzultációra kattintva. Aki az íven megadja az adatait, a kérdőívek feldolgozása után értesítik a konzultáció eredményéről. (F) |