
Lassan ténylegesen is befejeződik a cinkotai idősotthon építése, már csak apróbb javításokon dolgozik a kivitelező, az Épkar Zrt. Rövidesen sor kerülhet a műszaki átadásra, amit várhatóan ünnepélyes átadás követ majd. Jelenleg a szükséges eszközök, bútorzatok beszerzése is zajlik, hiszen nagyon sok minden kell egy idősotthon beindulásához. Ilyenek a szükséges engedélyek is, amelyek lehetővé teszik a biztonságos működést. Ha ezek is megérkeznek, akkor következhet a bentlakók kiválasztása. Folyamatban van a leendő munkatársak, ápolók, gondozók, szociális és egészségügyi szakemberek felvétele is.
A cinkotai idősotthonban 50 férőhely lesz, a következő megosztásban: 30 egyágyas, 8 kétágyas és 1 négyágyas apartman van az épületben. Ebből tíz férőhelyet a középsúlyos vagy súlyos demenciával küzdő gondozottak számára különítenek el: 1 négyágyas, 2 kétágyas és 2 egyágyas apartmanba speciális gondozási igényű idősek kerülnek. Marad tehát 6 kétágyas és 28 egyágyas apartman.
Az idősotthon igen magas színvonalú. A Csobaj utcai épület mellett most alakítanak ki egy arborétumot, egészen közel van a cinkotai bányató, amelynek különleges az állatvilága. Az épületben az apartmanokon kívül található rehabilitációs tornaszoba, zene- és meditációs terem, társalgó és terápiás foglalkoztató is.
Kovács Péter polgármester többször utalt arra, hogy az idősotthon fenntartása fővárosi feladat lenne, amit nem lát el, ráadásul a kerületben korábban működő idősotthonokat a főváros teljesen felszámolta. A kerületi idősek 15 éve várnak arra, hogy legyen a Kertvárosban is idősotthon. Az intézmény a kerületi önkormányzat fenntartásában működik majd, a Képviselő-testület feladata, hogy a működést rendelet formájában megalapozza. Ez a rendelet megszületett, és ez határozza meg a bekerülés alapvető feltételeit. Az otthon szolgáltatásait az tudja igénybe venni, aki a XVI. kerületben lakóhellyel rendelkezik. Előnyt élvez, ha már legalább 15 éve kerületi lakos.

Az új idősotthon vezetője a működés megkezdése után felhívást bocsát ki, arra lehet majd beadni a jelentkezéseket
Az elhelyezésért valamennyi férőhelyen egyszeri belépési díjat kell fizetni. Ennek összege egyágyas szobában 6 millió 950 ezer forint, kétágyas szobában 4 millió 950 ezer/fő, négyágyas szobában pedig 2 millió 950 ezer forint/fő.
Az intézményben a személyes gondoskodásért térítési díjat kell fizetni. Ennek összege 2025-ben idősotthoni elhelyezés esetén 13 ezer forint/nap, ami havonta körülbelül 400 ezer forint; középsúlyos vagy súlyos demens kórkép esetén 16.300 forint/nap, ami havonta körülbelül 500 ezer forint. (Ez az összeg önköltség-számításon alapul, és feltehetőleg évente igazodik a munkabérek és az árak alakulásának megfelelően.) A térítési díjba az ellátott havi jövedelmének 80 százaléka vehető figyelembe. A belépési díjat és a térítési díjat az ellátást igénybe vevő személy, a törvényes képviselője, a díjfizetést vállaló személy, a jogosult tartását szerződésben vállaló személy, illetve a tartásra köteles és képes hozzátartozó fizetheti meg. Ezeknek a térítési díjaknak a csökkentésére vagy elengedésére nincs lehetőség – fogalmaz az önkormányzat rendelete.
Az önkormányzat még 2013-ban kidolgozott egy rendszert, aminek alapján egy lakás tulajdonáért életjáradékot fizetnek, miközben a volt tulajdonos a lakásban lakhat. Ezt a rendszert a tervek szerint átdolgozzák úgy, hogy az ingatlan az idősotthoni elhelyezés fedezetéül szolgáljon, de ez az átdolgozás még nem történt meg.
Ha valaki elmúlt 80 éves, akkor minden további nélkül felvehető az idősotthonba. A 80 év alattiak bekerülési feltétele, hogy a jelentkezőnek úgynevezett gondozási igénye legyen. Ezt a gondozási igényt a 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendelet határozza meg. Ennek a rendeletnek a végén van egy 14 kérdésből álló táblázat, amely ezt pontokkal határozza meg nulla és 4 között.
A 14 kérdésből ideidézzük az Életvezetési képességet: önállóan képes: ezért 0 pont jár; esetenkénti tanácsadás, részfeladatra betanítható: 1 pont; személyes szükségletei ellátásában segítségre szorul: 2 pont; személyes szükségletei ellátásában gyakran vagy rendszeresen segítségre szorul, belátási képessége hiányzik: 3 pont; állandó 24 órás felügyeletet igényel: 4 pont.
Amelyik jelentkező a 14 kérdésből 40 pontot elér, az jogosult az idősek otthonában való elhelyezésre, mivel a gondozási igénye eléri a törvényben meghatározott szintet. Természetesen lehetnek kivételek, például ha egy házaspár jelentkezik felvételre, akkor csak egyiküknek kell gondozási igénnyel rendelkeznie, a másik a házastárs jogán kerülhet be az otthonba.
Amint megteremtődnek az idősotthon működési feltételei, a vezető felhívást bocsát ki a jelentkezésre. A jelentkezőket első körben (megfelelő szakemberek bevonásával) ő bírálja el, és hoz a kérelemben döntést. A döntés ellen az Önkormányzathoz, mint fenntartóhoz lehet fellebbezni. |