Hazánkban a lakóingatlanok áremelkedése már hosszú idő óta évről-évre tovább fokozódott. Úgy tűnik, hogy az idei év lesz a kivétel. Bár már a tavalyi évben elkezdődött az áremelkedés mérséklődése, idén ezt a koronavírus tovább fokozta. Így módosultak az ingatlanárak a XVI. kerületben is. A következőkben az Ingatlannet.hu mutatja be, hogy pontosan merre és mennyit változtak az egyes lakóingatlan-típusok átlagárai térségünkben.
5 éves visszatekintés a XVI. kerület ingatlanpiacán
Hazánkban az eladásra kínált ingatlanok többsége elkerülte azt a vírust kísérő általános áresést, amit nagyon sokan vártak. Az országos tendencia azt mutatja, hogy az elmúlt egy évben a családi házak átlagára még kis mértékben ugyan, de emelkedőben volt, a lakásárak viszont inkább stagnáltak.
Nem úgy, mint a XVI. kerület lakóingatlanainak éves árváltozása. 2019 augusztusáról 2020 augusztusára a családi házak átlagára – az országos tendenciának megfelelően – 500 ezer Ft/m²-ről 520 ezer Ft/m²-re emelkedett. Viszont a téglalakások átlagára 690 ezer Ft/m²-ről 810 ezer Ft/m²-re drágult, míg a panellakások átlagára 560 ezer Ft/m²-ről indult és 540 ezer Ft/m²-re csökkent.
Az elmúlt 5 év távlatában persze sokkal látványosabb a változás. 2015 augusztusa és 2020 augusztusa között a XVI. kerület valamennyi lakóingatlan-típusának átlagos négyzetméterár változása egy meredeken felfelé ívelő pályát írt le. Közülük a családi házakat csaknem kétszer drágábban kínálják eladásra most, mint öt évvel ezelőtt. A téglaépítésű lakások ezen időszak alatt egy 2,5-szeres ármelkedésen mentek keresztül. A panelek átlagára pedig 1,5-szer lett magasabb.
A XVI. kerület szomszédságában is nagy a változás
Az 5 évvel korábbi ingatlanárak a XVI. kerület vonzáskörzetében is jóval alacsonyabbak voltak. Az Ingatlannet.hu közülük Kistarcsát, Nagytarcsát és Csömört vizsgálta meg közelebbről.
Mindhárom településen legalább duplájára emelkedtek a családi házak átlagárai. Csömörön volt a legkisebb drágulás, ahol a házak átlagára kétszeresre duzzadt. Pontosabban 2015 nyarának utolsó hónapjában 240 ezer Ft/m² volt az átlagáruk, 2020 augusztusában pedig már 470 ezer Ft/m².
Kistarcsán és Nagytarcsán viszont több mint duplájára nőttek az eladó házak kínálati árai. Kistarcsán egy csaknem 2,5-szeres drágulás után 470 ezer Ft/m²-re növekedett a családi házak átlagára. Nagytarcsán egy szintén ugyanekkora mértékű és irányú változás következtében egészen 510 ezer Ft/m²-ig kúszott fel a házak átlagos négyzetméter ára.
Akár 3x nagyobb lakást vehetsz vidéken egy fővárosi árából
Ugyanannyi pénzből sokkal tágasabb otthonra tehetünk szert vidéken, mint Budapesten. 20 millió forint a főváros legdrágább kerületeiben csak egy minigarzonra futja. A keretösszegből a főváros külső kerületeiben már két minigarzont vagy egy dupla akkora alapterületű lakást lehet vásárolni. Az alacsonyabb árfekvésű kerületekben az átlagos négyzetméter árak pedig körülbelül a legdrágább megyeszékhelyek átlagos négyzetméter áraival egyeznek meg – derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből. |