A már több, mint másfél éve megjelent koronavírus-járvány időszakában a magyar lakáspiacot leginkább a kettősség jellemezte. A piacon rekord szintre emelkedett az eladó lakások száma, azonban a kereslet nem tudott lépést tartani a pandémia gazdasági következményeivel. Ez rövid távon – azaz 2020. II. negyedévben – az ingatlanárak csökkenését idézte elő, azonban a mélypont után a korrekció vette át a szerepet.
Milyen tendencia jellemzi most a hazai lakáspiacot az új- és használt lakások esetén, és mi várható az idei utolsó negyedévre? Egy magyar ingatlanhirdető- és keresőportál most ezt a kérdést járta körbe az új- és használtlakás-piacot vizsgálva.
Lakáspiaci helyzet a covid-válság után
A tavalyi évvel szemben a 2021-es év ez idáig már nem a korrekcióról, hanem sokkal inkább a kínálati árak rohamos drágulásáról szól. Ebben nagy szerepet játszott a járvány visszaszorulása, az eltelt hónapok rekordszámú adásvételi számot eredményeztek. A kereslet növekedésével párhuzamosan az eladó ingatlanok állománya is a tavalyi év azonos időszakához képest nagymértékben nőtt. Ingatlanpiaci elemzések az idei évre vonatkozóan -2 és +4% közötti ingatlanár-változást jósoltak, ám az év elején az előrejelzéseket túlszárnyaló drágulás vette kezdetét, amely az szeptemberre meghaladta a 8%-ot – derül ki az ingatlannet.hu aktuális ingatlanpiaci elemzéséből.

Még mindig közel azonos az új- és használt lakások kínálati ára a fővárosban?
Az előző években az új építésű és használt lakások kínálati árait azonos árszínvonal jellemezte, addig a pandémiás időszak alatt ez egyre jobban távolodott egymástól. A budapesti használt lakások piacán az egyre növekvő adásvételi számokat 2021. harmadik negyedévére 6,12%-os áremelkedés követte átlagosan. Ez a tavalyi év azonos időszakához képest 8,42%-os növekedést jelentett a hirdetési portál elemzése szerint. Az eddig rögzített adatok alapján a budapesti lakáspiacon január és szeptember között a használt téglalakások négyzetméterenkénti átlagára 4,38%-kal nőtt, míg a paneleké közel 8%-kal. Szeptemberben a portál a téglalakások esetében 877 ezer forintos, míg a panellakások esetén 625 ezer forintos átlagos négyzetméter árat regisztrált.
A Budapesten épült újlakások kínálati ára esetén az első negyedévben 5,8%-os átlagos emelkedést rögzítettek, azonban az előző év azonos időszakához képest ez 11%-os növekedést mutatott. A fővárosban az új építésű lakások átlagos négyzetméter ára 815 ezer forint volt az év első három hónapjában, majdnem 3 millió forinttal több, mint 2020 azonos időszakában.

Országos tendencia a lakáspiaci árak emelkedése
Az aktuális statisztikák szerint országos szinten több, mint 11%-kal emelkedett a nem új építésű téglalakások átlagos négyzetméter ára a harmadik negyedévre, ezzel szemben a panellakások négyzetméterenkénti átlagára csupán 4,2%-kal nőtt. A portál szeptemberben rögzített adatai alapján országosan a téglalakások négyzetméterenkénti átlagára 683 ezer forint volt, a paneleké pedig 447 ezer forint. Az utolsó negyedévben egyes előrejelzések szerint a drágulás üteme alább hagyhat, de enyhe emelkedés várható a lakáspiaci árak esetén. |